Ege Orman Vakfı’nın İZKA’dan destek alarak hayata geçirdiği “Güneşten Ormanlar” projesi kapsamında 500 kilowatlık Güneş Enerji Sistemi’nin kurulumu için arazide çalışmalar başladı. Vakfın İktisadi İşletmesi EGEVAK tarafından İZKA’ya sunulan ve onaylanan proje ile Menderes-Pancar’da kiralanan arazide, kurulum çalışması devam eden “500 kilowattlık Güneş Enerji Sistemi” ile güneş enerjisinden 800.000 kilowatt gücünde elektrik enerjisi üretilecek. Elektrik enerjisi satışından elde edilecek gelir ile yeni orman alanları oluşturulup güneşin ormanları kurulacak.
Ege Orman Vakfı’nın İktisadi İşletmesi EGEVAK tarafından İZKA’ya sunulan ve İZKA tarafından onaylanan “Güneşten Ormanlar” projesi kapsamında; Merk Solar Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. “500 kilowatlık Güneş Enerji Sistemi”nin kurulumu için açılan ihaleyi kazanmıştı. Vakfın İktisadi İşletmesi EGEVAK ve Merk Solar Enerji arasında imzalanan sözleşmenin ardından “Güneş Enerji Sistemi”nin kurulumu için saha hazırlık çalışmaları başladı. Kurulum çalışmaları 25 Mayıs 2014 gününe kadar tamamlanacak. İzmir Kalkınma Ajansı’nın(İZKA) “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Destek Programı” ndan onay alan “Güneşten Ormanlar” projesi ile ilgili bilgi veren Ege Orman Vakfı İktisadi İşletmesi EGEVAK’ın Proje Koordinatörü Kadir Bilgili; “Projenin toplam bütçesi 1 milyon 868 bin TL. bu rakamın % 50’sini İzmir Kalkınma Ajansı karşılıyor.

Proje kapsamında, Menderes-Pancar’da kiralanan arazide güneş enerjisinden 800.000 kilowat gücünde elektrik enerjisi üretilecek. Ürettiğimiz elektriğin bir bölümü ile Menderes-Oğlananası’nda bulunan 30 bin ağaçlık zeytinliğimizin tarımsal sulaması için kullanılan elektrik ihtiyacını karşılayıp ihtiyaç fazlası üretilen elektriği de GEDİZ EDAŞ’a satacağız. Sattığımız elektrik enerjisinden gelen gelirle yeni orman alanları oluşturup güneşin ormanlarını kuracağız.” diye konuştu. Proje ile Ülkemize yeni orman alanları kazandırmanın yanında var olan ağaçların korunmasına yönelik bir etkide sağlayacaklarını ifade eden Bilgili “Kurulum sahasındaki yıllık elektrik enerjisi üretimi yaklaşık 800.000 kilowat olarak gerçekleşecektir. Bu miktarda enerji üretimi, yıllık 502.204 kilogram karbon salımının engellenmesi anlamına gelmektedir. Bu da yıllık yaklaşık olarak 1100 adet ağacın kurtarılmasını sağlayacak.

Fotovoltaik Güç Sistemlerinin ömrü 30 senedir. Bu zaman içinde güneş parlayarak Ege Orman Vakfı’nın daha fazla ormanlaştırma ve eğitim projelerini gerçekleştirmesini sağlayacak.” dedi. Kadir Bilgili, projenin bölgeye örnek teşkil edecek bir yatırım modeli oluşturacağını, özellikle sanayicilerin ihtiyaç duydukları elektrik enerjilerini boş atıl duran çatılarında veya arazilerinde gerçekleştirmeleri konusunda özendirici olacağını ve fosil enerji kaynaklarının sebep olduğu çevre sorunlarının önlemesinde model olacağını belirtti.