Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

güneş enerjisi ile tarımsal sulamaTarımda Modernizm: Güneş Enerjisi ile Sulama

Tükenmeyen enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin kullanım alanları, günümüze değin dünya genelinde çeşitlenerek artmıştır. Bu kullanım alanlarından biri olan ve geleneksel tarımsal sulama sistemlerine alternatif üretilen güneş enerjili sulama sistemleri, bir tarım ülkesi olması ve güneşlenme süresinin uzunluğu sebebiyle Türkiye için oldukça önem kazanmıştır. Günümüzde tarımsal sulamaya geçen çiftçilerin memnuniyet yüzdesi de bu önemi gözler önüne sermektedir.

Neden Güneş Enerjili Sulama Sistemini Tercih Edilmeli?

Şebeke elektriğinin yokluğu, çiftçiyi tarımsal sulama için sayısı sınırlı alternatiflerden (klasik ve modern sulama sistemleri) birine yönlendirmektedir. Yakıt olarak fosil kullanan klasik sulama sistemleriyle yapılan tarımsal sulama, çiftçinin hâlihazırdaki yüküne yük katmasının yanı sıra hem maliyetlidir hem de ses kirliliği yaratmaktadır. Modern sulama sistemi olarak tanımlanabilecek güneş enerjili sulama sistemleri ise başta düşük maliyetli, çevre dostu olması ve sessiz çalışması sebebiyle klasik sistemlerin karşısında, çiftçinin yanında durmaktadır.

Artan enerji maliyetleri yüzünden her geçen gün tarımsal sulamanın ürün maliyetine çok etkisi artmaktadır. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemleri sayesinde başlangıç yatırımından sonra kullanım alanına göre 2 – 5 yıl arasında sistem kendini amorti eder 25-30 yıl ömür beklentisi ile sizlere hizmet eder.

Güneş Enerjili tarımsal sulama sistemi satın alırken yıllık enerji maliyetinizi sistem kurulum bedeline bölerek kolaylıkla geri dönüş süresini hesap edebilirsiniz.

Güneş enerjili sulama sistemleri, enerjisi tükenmeyen güneşi kaynak olarak kullandığından ek yakıt masraflarını artta bırakmaktadır ve hâliyle yakıtlara yapılan zamlardan da çiftçiyi korumaktadır. Bununla birlikte, gücü fark etmeksizin mevcut her tür dalgıç pompa ile çalıştırılmaları mümkün olan bu sistemler, uzun yıllar (ortalama 30 yıl) sorun yaşanmadan güvenle kullanılabilmektedir.

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama Siteminin Bileşenlerisolar-sulama-paketi

Tarımsal sulama alanında kullanılan güneş enerjili sistemlerin en temel ögesi, çalışma rutini içerisinde devreye ilk olarak giren güneş panelleridir. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren panellerin seçimi yapılırken kaliteden ve kullanılması gereken panel sayısından taviz verilmemelidir zira sistemin randımanlı bir şekilde çalışması buna bağlıdır. Öte yandan monokristal, polykristal ve ince film gibi kategorilere ayrılmış olan panellerden hangisinin ilgili tarım arazisine uygun olduğunun doğru bir şekilde belirlenmesi adına işin profesyonelleri ile el sıkışmış olmak oldukça önemlidir.

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemi kurdururken satın alacağınız temel ekipmanlar;

 • Güneş Paneli
  • Güneş Paneli, sistemin temelini oluşturmaktadır. A kalite panel kullanmak en önemli unsurdur.
 • Solar Sulama Panosu
  • Solar Sulama Panosu, sistemin elektronik aksamıdır. güneş enerjisi ile tarımsal sulamada pompayı çalıştıran cihazdır.
 • Konstrüksiyon
  • 30 Yıl ömür beklentili güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemi için kesinlikle galvaniz / aluminyum paslanmaya dayanıklı ürünler kullanılmalıdır.
 • Kablo ve Konnektörler
  • Kablo ve konnektörler güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemi için uygun kaliteli ürünlerden seçilmelidir. Aksi takdirde yangın ya da arızaya sebep olabilir.

Güneş enerjili tarımsal sulama sistemlerinde kullandığımız tüm ürünler A kalite ve üstün performansa dayalı ürünlerdir. Tüm projelerimizde fiyat / performans odaklı çalışıyoruz.

Pompa ve sulama sistemleri ise güneş panelleriyle eş güdümlü olarak çalışan, sistemin diğer bileşenleridir. Pompa sistemi, tarım alanında kullanılacak suyun kuyudan temin edilmesi ve alana pompalanmasında; boru ve fıskiyelerden oluşan sulama sistemi ise araziye iletilen suyun ihtiyaç duyulan noktalara iletilmesinde görev almaktadır.

aton-enerji-ofisGüneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemlerinde Aton Enerji Farkı

Aton Yenilenebilir Enerji Çözümleri, ürettiği ve uygulamaya aldığı güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemleriyle (solar sulama sistemleri) çiftçilerin en büyük destekçisidir. Aton Enerji, 25 yıllık verim alma garantisiyle satışa sunduğu sulama sistemlerinin salt üretim ve kurulum kalitesiyle değil, aynı zamanda yerinde servis hizmeti vermesiyle de farkını ortaya koymaktadır.

Konusunda uzman kadromuz ile yüzlerce güneş enerjisi ile tarımsal sulama projemiz sayesinde size kaliteli ürünün yanında edinmiş olduğumuz tecrübeyide sunuyoruz. Satış öncesi ve sonrası hizmet kalitemizin sürekliliği için durmadan çalışıyoruz.

Çiftçilere bulunduğu sayısız katkıyla öne çıkan güneş enerjili sulama sistemlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişim kanalları aracılığıyla bizlere ulaşınız.

Sizide ofisimizde ağırlayarak ihtiyacınız olan güneş enerji sistemi hakkında bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

Detaylı Bilgi almak için : 0232 469 07 69 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili güncel haberler ve gelişmeleri takip etmek için bizi Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Referans projeler için tıklayın.

Güneş Enerjili Sulama Paketleri için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

Güneş Enerjili Sulama Projelerimiz

&s tarafından.|2020-03-03T07:31:05+00:0024/02/2020|Kategoriler: Solar Sulama|Tags: , , |Yorum yok

Platformunuzu seçin ve Paylaşın!

Go to Top