Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Elektrik Şebekesi Yoksa Güneş Panelleri Var!

Güneş Enerjisi ile Elektrik ÜretimiTürkiye, coğrafi konumunun beraberinde getirdiği avantaj sayesinde güneşle sıkı birer dost olmayı tarihinin en başından bu yana başarabilmiştir. Bugün bu dostluk, elektrik şebekesinin bulunmadığı, doğanın ortasında ya da yerleşim alanlarından uzakta kalan bölgelerde inşa edilen bağ evi, dağ evi, konteyner ev, bahçe evi, prefabrik ev benzeri yapılara elektriğin ulaşmasına vesile oluyor. Güneş ışınlarının paneller tarafından elektriğe dönüştürülmesi sayesinde elektriksiz yerlerde mükemmel bir çözüm oluyor.

Güneş Işınlarının Elektriğe Dönüşmesi

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi için Gün ışığı, güneş panellerinin elektrik üretmesi için gerekli temel öge. Diğer bir deyişle güneş panelleri, güneş doğduğu sürece elektrik üretmeye devam edecek.

Peki, elektrik nasıl kullanılabilir oluyor? Cevabı basit: Panellerin güneş enerjisini kullanarak ürettiği elektrik, invertörler aracılığıyla yapılarda kullanılabilir hâle, yani şebeke formatına 220V elektriğe dönüştürülüyor. Tüketim olmadığında açığa çıkan elektrik, aküleri şarj ediyor ve bu da tüketicilerin üretilen elektriği gündüzleri doğrudan, geceleri de akü vasıtasıyla kullanabilmesine olanak sunuyor.

gunes-paneli-cesitleri

Elektriği Güneş Panelleri ile Elde Etmenin Avantajları

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi elektrik şebekesinin olmadığı bir bölgeye, elektrik hattının civardaki bir şebekeden çekilmesi teknik olarak mümkün olsa da bir hayli maliyetli olduğundan tercih edilmiyor. Bu durumda devreye giren güneş panellerinin kendisini tercih edenlere sunduğu en büyük avantajlarından biri, ekonomik kurulum maliyeti oluyor.

Ham madde olarak sınırsız enerji kaynağını, güneşi kullanıyor olması dolayısıyla ek bir yakıt maliyetine ihtiyaç duymayıp bütçeyi zorlamayan ve kısa sürede kurulabilen güneş panellerinin, birinci sınıf teknolojiyle üretilmiş ve kalitesinin garanti altına alınmış olması da sistemin uzun yıllar güvenle kullanılmasına olanak sunuyor.

Tüm bu avantajlarının yanı sıra kurulum için izin alınması gerekmeyen güneşten elektrik üreten sistemlerin kapasitesini, ileri bir tarihte artan ihtiyaca bağlı olarak yükseltmek de mümkündür. Başlangıçta doğru yapılan ürün seçimleri ileri vadede daha esnek bir yapıya sahip olacaktır.

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi için En Uygun Sistemi Belirleme

solar-paketler

Güneş panellerinin sağlıklı bir şekilde elektrik üretebilmesi için ilgili yapıdaki ihtiyacın doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Kullanılacak elektrikli cihazlar belirlendikten sonra ihtiyaca uygun güneş enerji sistemi seçiyoruz. Aksi durumda sistemin randımanlı çalışmaması, hatta sistemin bileşenlerinde ya da tamamında sorun yaşanması kuvvetle muhtemel.

Anılan muhtemel olumsuzlukları bertaraf etmek adına öncelikle yapının kapasitesinin ve hem saatlik hem dönem bazlı (sabah/akşam) hem de tüm günlük elektrik ihtiyacının belirlenmesi gerekiyor. Ek olarak, ilgili yapının yılın 365 günü mü yoksa belirli bir dönem dâhilinde mi (örneğin kış aylarında) kullanıldığı/kullanılacak olduğu da güneş panellerinin kapasitesinin belirlenmesi adına önemlidir.

Güneş enerjisi sistemleri kullanmak için en önemli husus ihtiyaçların doğru analiz edilerek optimum fayda sağlayacak sistem tasarımının yapılmasıdır. Doğru tasarlanmamış hesabı bilinçsiz kişilerce yapılan projelerde çoğunlukla kullanıcılarda mağduriyet yaratmaktadır.

Sizde ihtiyacınıza uygun güneş enerji sistemi için solar paket sistemlerimizi inceleyebilirsiniz.

Türkiye genelinde gerçekleştirmiş olduğumuz 100’lerce projeden bir kısmını web sitemizin Referanslar sayfasında bulabilirsiniz.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili güncel haberler ve gelişmeleri takip etmek için bizi Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Aton Yenilenebilir Enerji Çözümleri, yılların deneyimiyle güneş enerjisi ihtiyaçlarınızda bir telefon uzağınızda!

Detaylı bilgi için bizlere 0232 469 07 69 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.