Güneş Paneli

Güneş paneli, tarım arazilerinden karavanlara kadar pek çok alanda elektrik üretmede kendine kullanım alanı yaratmış bir teknoloji ürünü olan güneş enerji sisteminin en önemli parçasıdır. Güneş enerjisini soğurarak elektrik enerjisine dönüştürmede görev alan paneller hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Güneş Panelinin Faydaları

Günümüzün en hızlı gelişen teknolojilerinden biri olan güneş enerji sistemlerini elektrik enerjisi elde etmek için kullanmanın sayısız getirisi bulunmaktadır. İlk yatırım maliyetinin haricinde ek bir masraf yapmadan uzun yıllar kullanılması mümkün olan solar enerji sistemlerinin en büyük avantajı, yakıt tasarrufu sağlamasıdır zira kullandığı enerji kaynağı güneştir.

Dar alanlar da dâhil olmak üzere her türlü alanda kurulumu oldukça kısa sürede ve kolayca tamamlanan güneş panelinin eğimli yapısı da önemli avantajlar sağlar: Kış aylarında üzerinde kar ve yağmur suyu tutmaz ve güneş ışınlarını sağlıklı bir şekilde emer. Güneş paneli ayrıca, sessiz çalışmasının yanı sıra çevreye duman, radyasyon ve karbonmonoksit salmaması nedeniyle de doğa dostudur.

Panel Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş paneli tasarlanırken en kısa gündüzün yaşandığı 21 Aralık’taki güneşlenme süresi baz alınmalıdır. Günlük enerji tüketimi toplamını güneşlenme süresine (Genellikle ortalama 4 saat olarak hesaplanır. Türkiye’de güneşlenme süresi, kışın 5, yazın 11 saattir.) bölerek panel ihtiyacını doğru bir şekilde hesaplamak mümkündür.

Nitelik ve nicelik açısından panel seçiminde hata yapılmasının, özellikle güneşlenme süresinin azaldığı aylarda solar enerji sisteminden verim alınamaması anlamına geldiğini unutmamak gerekmektedir. Panelle birlikte güneş enerjisi sisteminin diğer parçalarının seçimi de enerji ihtiyacına paralel yapılmalıdır.

gunes-paneli-fiyatlarıGüneş Paneli Fiyatları

Güneş enerji sistemi maliyeti, panellerin kullanılacağı alanın hacmine göre değişkenlik göstermektedir. Toplam elektrik ihtiyacının ne kadar olduğu, kullanılacak alan fark etmeksizin tüm güneş sistemlerinin fiyatını belirlemede ana etmendir. Öte yandan panellerin kalitesi ve gücü, PV sisteminin ömrü ve montaj süresi de fiyata doğrudan etki etmektedir. Diğer bir ifadeyle panel fiyatı, kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir.

Güneş Paneli Nerede Satılır?

Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren parça olması sebebiyle güneş paneli, güneş enerjisi sisteminin en önemli parçasıdır. Bu nedenle panel üretimi konusunda yetkili ve deneyim sahibi bir üreticiden panel almayı tercih etmek, ileride yaşanacak muhtemel olumsuzlukları bertaraf edecektir. Panellerin de dâhil olduğu sistemin üretici tarafından garanti kapsamına alınıp alınmadığına da dikkat edilmedir.

Güneş Panelleri ve Fiyatları için Online Mağazamızı ziyaret edin.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili güncel haberler ve gelişmeleri takip etmek için bizi Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Aton Yenilenebilir Enerji Çözümleri, yılların deneyimiyle güneş paneli ihtiyaçlarınızda bir telefon uzağınızda!

Detaylı bilgi için bizlere 0232 469 07 69 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.