inverterInverter Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

İngilizce bir kelime olan inverter, dilimizde invertör, evirici ya da güç dönüştürücü olarak kullanılmaktadır. Inverternedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, çeşitleri nelerdir merak ediyorsanız sizler için hazırladık:

Nedir, Ne İşe Yarar?

DC kaynağından aldığı gerilimi işleyip AC gerilimine getiren bir güç dönüştürme aygıtıdır. Diğer bir ifadeyle, doğru akımı (12V, 24V ve 48V) da alternatif akıma (220V, 50 Hz) çeviren, frekansları düzgün şekilde ayarlayan cihazlara evirici denmektedir. 3 fazlı çalışma sistemine sahip olan eviriciler elektrikli sistemlerin taşıyıcı kolonlarındandır çünkü üretilen elektriğin kalitesini, sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi adına şebeke özelliklerine eş hâle getirmektedir.

0,5 ila 2.000 Hz aralığında hız ayarı yapabilen inverter aracılığıyla alınan elektrikle ev ve iş yerlerinde ya da şehir dışındaki alanlarda elektrikli cihazları güvenle kullanmak mümkün hâle gelmektedir.

Inverter Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Güç dönüştürücüler temel olarak iki ana grup altında toplanmıştır. Bu ayrım, eviricinin kullanıldığı alanda şebekenin bulunup bulunmadığına göre yapılmıştır. Şebeke yokluğunda kullanılmak üzere üretilen eviriciler off-grid inverterolarak; şebekeye bağlı sistemlerde kullanılmak üzere üretilen eviriciler ise on-grid olarak adlandırılmaktadır.

Off-grid olanlar ekseriyetle depolamalı sistemler için olup güneş ve rüzgârdan yararlanırlar. Çiftlik, bağ, yayla evleri ile otoyollar, köyler, dağlar, GSM baz istasyonları off-grid invertörlerin kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir.

Akü olarak kullanılan on-grid eviriciler ise kendi içinde üçe ayrılmaktadır: Merkezî, mikro ve dizi. Sırasıyla bu eviricilerin özelliklerine değinecek olursak ilki büyük güçlerde (santral), ikincisi parçalı gölgelenmenin yoğun olduğu çatı sistemlerinde ve üçüncüsü yine hem çatı sistemlerinde hem de sahalarda kullanılmaktadır.

Bakım ve Uyarılar

Isıdan etkilenmesi nedeniyle inverter’lar yanıcı ve parlayıcı maddelerin yakınında, güneş ışınlarını direkt alan bir noktada bulundurulmamalıdır. Eviricilerin ömürlerini üreticisinin belirttiği vakitte tamamlamalarını sağlamak için hava alan korunaklı bir yerde muhafaza edilmeleri ve yıllık bakım görmeleri gerekmektedir. Şayet cihazda paslanma oluşursa bunların da temizlemesi, muhtemel sorunların önlenmesi adına zaruridir. Cihazın içine yabancı madde girmemesine de önem verilmelidir.

Güneş Panelleri ve Fiyatları için Online Mağazamızı ziyaret edin.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili güncel haberler ve gelişmeleri takip etmek için bizi Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Aton Yenilenebilir Enerji Çözümleri, yılların deneyimiyle inverter ihtiyaçlarınızda bir telefon uzağınızda!

Detaylı bilgi için bizlere 0232 469 07 69 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.