jel aküJel Akü Nedir?

Güneş enerji sistemlerinin önemli bir bileşeni olarak karşımıza çıkan jel akü, sistemin genelinden alınacak verimi yükseltmesi açısından önemlidir ve bu nedenle hakkında detaylı bilgi edinilmeye değerdir. Jel akü özellikleri nelerdir ve jel akü ömrü ne kadardır, gibi sorularınızın yanıtları yazımızda.

Neden Tercih Ediliyor?

Özellikle solar enerji sistemleriyle üretilen elektriğin depolanması ve kullanılabilir hâle getirilmesi için tercih edilen ve kurşun asit akü olarak da adlandırılan bu aküler, günümüzde enerji ihtiyacını karşılamada sıklıkla kullanılan bir enerji depolama ve iletme cihazıdır.

Jel Akü Özellikleri

Silikon jel teknolojisiyle üretilen aküler, su sızdırmazlık ve kolay şarj edilme özellikleriyle donatılmıştır. Bağımsız çalışma prensipleri ve dayanıklılıklarıyla öne çıkan jel aküler, sıvı aküler gibi saf suya ihtiyaç duymamaktadır. Diğer bir deyişle dönüşüm prensibiyle çalışan bu akülerin sahip olduğu özel valf sistemi, gazların dışarı çıkmasını ve böylelikle su kaybını engellemekte, bu da aküye sıvı takviyesi yapılması gerekliliğini ortadan kaldırmaktadır.

Verimlilik açısından değerlendirildiğinde de yüz güldürücü sonuçlar veren bu aküler, muhteviyatları gereği değişken hava ve çevre koşullarına karşı dayanıklı olup yüksek ısıda ya da çok düşük sıcaklıklarda dahi güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Uzun süre kullanıma hazır olan bu aküler, kuru, sıvı, traksiyoner ve starter gibi diğer akü çeşitlerine kıyasla kullanıcı yükünü hafifletmesiyle de bilinmektedir. Öte yandan aşınmaya, darbeye, sıvı temasına ve titreşime karşı dirençlidirler ve gaz ürettikleri sürece yeniden kullanılabilirler. Gazı dışarıya vermesi nedeniyle doğa dostu (havayı kirletmeyen) nitelikleriyle de öne çıkmaktadırlar.

Jel Akü Fiyatları

Piyasada çok farklı kalitede akü bulmak mümkün akü fiyatını karşılaştırırken en önemli husus daha önce güneş enerji sistemlerinde kullanılmış kapasite ve ömür beklentisini karşılayan ürünleri kullanmakta fayda vardır. Bir çok yerli üretici ve ithalatçının satışını yaptığı fakat satış sonrası garantide problemler yaşandığı maalesef bilinen bir gerçek. Kullanıcıların güneş enerji sisteminde en çok problem yaşadığı akü konusuda fiyat / performans ve satış sonrası destek konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Ömrü ve Kapasitesi

Güneş panellerinin ürettiği elektriği depolayan jel akünün kullanım kapasitesi, nitelikleri nedeniyle birbirinden ayrılan diğer akülere kıyasla daha fazladır. Örneğin amper değeri 100 olan sulu ve jel aküler karşılaştırıldığında kullanım kapasitesi sırasıyla %50 ve %80’dir. Deşarj ve şarj sayısını bildiren çevrim ömrü açısından değerlendirildiğinde de yine aynı sırayla 100 ve 450’dir. Bu yüksek çevrim ömrü, akünün pek çok alanda olduğu gibi güneş enerji sistemleri için de sıklıkla tercih edilmesinin nedenini açıklamaktadır.

Akülerde çevrim ömrü ( cycle time ) bir aküyü % kaç kapasiteye kadar kullanırsanız kaç defa doldur boşalt yapabileceğinizi gösterir. Kaliteli akü üreticileri verdiği çevrim ömrü değerlerini her zaman sağlamaktadır.

akü çevrim ömrü

Yukarıdaki grafikte örneği bulunan çevrim ömrü ve ortam sıcaklığının aküye olan etkisini gösteren görselde anlatıldığı gibi,

Bir jel aküde %100 kapasite kullanılırsa 400 defa doldur boşalt yapılabilirken %15 kapasitesi kullanılırsa süre 2400 defa ya kadar uzayabiliyor.

Aynı görselde, ortam sıcaklığı 20 derecede aküden en fazla verimi alabildiğimiz görünüyor.

Bu iki parametre akü ömrüne etki eden en önemli iki konudur. Akülerinizi sıcaktan ve soğuktan koruyun ve kullanmak istediğiniz enerjiden fazla kapasiteli akü seçimi yapmak ileri vadede çok fayda sağlamaktadır.

Güneş Enerji sistemlerinde en çok tercih edilen aküler 12V 100AH 150AH ve 200AH jel akülerdir.

Bizim tercihimiz ağırlıklı olarak 100AH akü kullanmaktan yana olmaktadır.

Uzun yıllardır kullandığımız ve kalitesini tecrübe ettiğimiz ürünleri kullandığımız için sizlere fiyat performans olarak en uygun aküyü sunuyoruz.

Güneş Panelleri ve Fiyatları için Online Mağazamızı ziyaret edin.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili güncel haberler ve gelişmeleri takip etmek için bizi Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Aton Yenilenebilir Enerji Çözümleri, yılların deneyimiyle jel akü ihtiyaçlarınızda bir telefon uzağınızda!

Detaylı bilgi için bizlere 0232 469 07 69 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.