Karavan Güneş Paneli ile Elektrik Üretmek

Karavan güneş paneli ile seyahat süresince ihtiyaç duyulan elektriği çevreye zarar vermeden, ekonomik bir yoldan elde etmek mümkün. Bir yere bağlı kalmadan tatil yapabilmeye imkân sunan karavan güneş enerjisi sisteminin kullanılabildiği araçlar arasında. Peki, karavan için güneş enerjisinden nasıl faydalanılır, güneş paneli montajı ve hesaplaması nasıl yapılır? İşte, cevaplar:

Karavan Solar Sistemi Nelerden Oluşur?

Karavanlar için güneş sistemi, birbiriyle eş güdümlü çalışan parçalardan meydana gelir. Sistemin ana bileşeni güneş panellerine, batarya (jel akü), inverter, solar kablo ve konnektör, şarj kontrol ünitesi ve güneş paneli sehpası eşlik eder.

Karavanda Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Üretilir?

Mini buzdolabı, televizyon, aydınlatma sistemi vb. elektrik tüketen teknolojilerle donatılmış karavanlar için elektriğin varlığı zaruridir. Karavan güneş paneli bulunmadığında gezginlerin ilgili teknolojilerden faydalanabilmek adına şarj istasyonu olan kamp bölgelerinde konaklayarak ya da motoru çalıştırarak karavanlarının aküsünü şarj etmesi gerekmekte ve bu durum hem zaman hem para/yakıt kaybına neden olmaktadır.

Kısıtlı zamanını mecburi bekleyişlerle harcamak ve tatili için ayırdığı bütçesini akü şarj etmede kullanmak istemeyenler için geliştirilen karavan için güneş enerjisi sistemi, gerekli elektriği üretmek için güneş ışınlarından yararlanmaktadır. Güneş panelleri içindeki fotovoltaik hücreler bu aşamada rol almaktadır. Karavanda güneş paneli tarafından üretilen elektriği, şarj kontrol ünitesi aküye iletmekte ve elektrik kullanılana değin burada depolanmaktadır. İhtiyaç anında ise inverter, elektriği 220 ya da 380 volt’a çevirerek ilgili cihazlara iletmektedir.

Karavan Güneş Paneli Hesaplaması

Karavanlarda güneş enerji sistemi kurulacak alanın sınırlı olması dolayısıyla elektrik tüketen cihazların sayısını asgari düzeyde tutmak gerekmektedir ki güneş enerjisi sisteminden azami verim alınabilsin. Bu doğrultuda karavan güneş paneli hesaplaması yapılırken elektrik ihtiyaçları kalem kalem belirlenmeli ve toplam ihtiyacı karşılayacak kapasitedeki paneller karavana monte edilmelidir. Öte yandan güneşlenme süresinin az olduğu bir gün hesaplama yapılması ve motorun ne kadar süre çalışmayacağına dikkat edilmesi önemlidir.

karavan güneş paneli

karavan güneş paneli

Panellerin Monte Edilmesi

Karavan güneş paneli, aracın dış yüzeyine, tepe bölgesindeki boş alana kurulmaktadır. Karavan güneş panelimontajının, işin ehlilerince yapılması gerekmektedir zira kurulumdaki ufak bir hata, sistemin randımanlı çalışmamasına ve arızalanmasına yol açmaktadır. Sabit duran bir araç olmaması nedeniyle karavanlara takılacak güneş panellerinin doğru bir şekilde sabitlenmesi mühimdir. Montaj ne kadar sağlıklı bir şekilde yapılırsa yapılsın yol alırken yaşanacak sarsıntıların bağlantı cıvatalarını gevşetip gevşetmediğinin de rutin olarak denetlenmesi gerekmektedir.

Aton Enerji firması olarak birçok karavan üreticisi ve bireysel karavan kullanıcıları ile birçok çalışmamız olmuştur.

Karavanlar ile ilgili yapmış olduğumuz birkaç çalışmayı sizinle paylaşmak isteriz;

Trail Of Us – Burçin ve Erdi

Trail Of Us YouTube kanalından takip edebilirsiniz.

Nihat Bey – Esnek Güneş Paneli Uygulaması

karavan-gunes-paneli-2
karavan-esnek-gunes-paneli

Karavan güneş paneli hakkında detaylı bilgi almak ve karavanınıza solar sistem kurdurmak için Aton Enerji ile iletişime geçebilirsiniz.

Örnek çalışmalarımızı takip etmek için bizi Facebook ya da Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.