Tarımsal Sulamada Güneş Paneli Seçimi

Güneş enerjili tarımsal sulamada güneş paneli seçimi çok önemlidir. Güneş panelini seçerken panelin kalitesi, gücü ve kaç adet güneş paneli kullanıldığına dikkat edilmelidir. Piyasada sistem maliyetini ucuzlatmak amacı ile farklı markaların düşük kalitede güneş panelleri kullanılmaktadır. Panel kalitesinin yanında panel sayısını optimum olarak seçmek sistemin doğru çalışmasında önemli bir etmendir.

Güneş Enerji Sistemlerinde Kullanılan Panel Kalitesi

Güneş enerji sistemlerinde kullanılan paneller tek çeşit değildir. Farklı teknolojilerle üretilmiş farklı verimlerde paneller bulunmaktadır. Bu nedenle tarımsal sulamada güneş paneli seçimi çok önemlidir. Aynı zamanda solar paneli hücrelerin hepsi üretim hattından birbirinin aynısı olarak çıkması mümkün değildir. Güneş panellerinde kalite konusunda farklı derecelerde kusurlar olabilir. Üreticiler tam istenilen şekilde teknik ve görsel olarak uygun olan ve olmayan güneş panellerini A, B, C, S kalite olarak ayrıma gitmektedir. 

A Grade ( Kalite ) Güneş Paneli

En iyi kalite güneş paneli olan bu sınıf fabrikalarda tüm görsel ve elektriksel testlerden geçmiş, Güneş paneli hücrelerinde küçük gözle görülmeyen çatlakların (mikro çatlak) olmadığı kusursuz güneş panelidir. A kalite güneş panelleri görsel ya da elektriksel hiç bir kusuru olmadan üretimden çıkmıştır.

B Grade ( Kalite ) Güneş Paneli

Üretim esnasında bazı küçük defoların olması nedeniyle B sınıfı olarak adlandırılır. Küçük nokta şeklinde lekenin olması paneli B kalite yapabiliyor. Hücreler arası ciddi renk farklı olması da bu paneli B kalite yapar

C Grade ( Kalite ) Güneş Paneli

Güneş panelleri arasında en uygun fiyatlı olan panel kalitesidir. Solar hücrelerin köşelerinde gözle görülebilecek kırıklar, çatlaklar olan güneş paneli kalitesidir.

S Grade Güneş Paneli

S sınıfı olarak adlandırılan bu güneş panellerinde ciddi anlamda kırıklara sahip ve voltajı düşük panellerdir. Bu güneş panelleri fabrikalarda satılamaz olarak hurdaya ayrılmıştır. S Grade ingilizede hurda anlamına gelen SCRAP kelimesinin ilk harfinden gelmektedir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunun uzun soluklu olduğunu düşünerek yüksek verimli paneller kullanmak avantajımıza olacaktır. Diğer düşük kaliteli solar paneller ile ilk yatırımda elde edilen kâr uzun vadede daha büyük problemlere yol açacaktır. Eviniz ya da tarlanıza tarımsal sulama için profesyonel bir tasarım yapacaksanız kesinlikle A kalite panel kullanmakta fayda var.

Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Güneş panelleri tek bir üreticinin hattında bile tasarım ve kalitesinde çeşitlilik gösterir. Çoğu panel üç kategoriden birine girer; monokristal güneş paneli, polykristal güneş paneli ve ince film. Bu üç tip panel türü aynı fiziksel özellikleri ve aynı verimi paylaşmaz, ancak üçünün hiçbiri her kategoride kazanan değildir. Her bir panelin kendine özgü avantajları vardır.

Monokristal Günel Paneli

Monokristal güneş panelleri en verimli güneş panelleridir. Ana malzemesi olan silikondan en iyi Şekilde yararlanmak için özel bir üretim tekniği kullanılır. Bu panelde çok yüksek saflıkta silikon külçeler ızgara şeklinde monte edilmiş ince gofretler halinde kesilir. Panelin kendisi koyu siyah gözükür, her silikon gofretinin köşeleri yuvarlatılmıştır. Bu güneş panellerine ayırt edilmesi kolay olan bir görünüm verir. Monokristal güneş panellerinin ben iyisi%21,5 başlangıç verim oranına sahiptir. Düşük ışıkta diğer panellerden daha iyi performans gösterir. Bu güneş panellerinin en büyük dezavantajı maliyetlerinin yüksek olmasıdır. 

Polykristal Güneş Paneli

Polykristal hücrelerin üretilmesi oldukça verimlidir. Monokristal hücrelere göre üretimi daha ucuzdur. Polykristal paneller dökülmüş ve mükemmel kare kare gofretler halinde kesilmiş erimiş silikon kullanır. Polykristal güneş panelleri ülkemizde çok yaygın olarak kullanılır.  Bu panellerin verimleri genellikle  %13-%16 arasında düşüyorlar. Parıldayan mavi renkleri vardır.

İnce film Güneş Paneli

Bu güneş panelleri diğerleri gibi silikondan yapılmaz. Bir substrat üzerine ince bir tabaka halinde biriken alternatif fotovoltaik ortamları kullanır. Polykristal güneş paneli ve monokristal güneş paneli kadar verimli olmasa da %15 – %16 civarındadır. Üretimi kolaydır. Diğer panellere göre çok fazla yer gereksinimine sahiptir. Bu da çatı yerleşimi için pratik değildir. 

Sulamada Güneş Paneli Sayısının Önemi

Solar sulama sistemlerinde farklı güçlerdeki pompaları güneş paneliyle çalıştırmak mümkün. Pompanızın gücüne göre güneş paneli seçimi yapılmaktadır. Örneğin 3Hp bir pompayı 18 adet 280W  gücündeki güneş paneli ile çalıştırabilirsiniz. Solar sulama sisteminde kullanılan 18 adet güneş paneli yerine 16 adet güneş paneli kullanırsanız, pompanızın gün içindeki çalışma süresi saat olarak kısalacaktır. Güneş paneli seçimi yaparken optimum sayıda kurmak size avantaj sağlayacaktır.